KidzOmega Liquid 200ml

Kidz Omega Liquid претставува сируп кој е одличен извор на есенцијалните ЕПА и ДХА омега 3 масни киселини со вкус на шумски плодови. Заедно со витамините А, Д, Е и фолната киселина овозможуваат правилен развој на мозокот на детето и ја подобрува неговата целокупна здравствена состојба.

 • Опис
 • За што се користат?
 • За кого се наменети?
 • Препорачана дневна доза
 • Reviews (3)

Kidz Omega Liquid претставува сируп кој е одличен извор на есенцијалните ЕПА и ДХА омега 3 масни киселини со вкус на шумски плодови. Заедно со витамините А, Д, Е и фолната kиселина овозможуваат правилен развој на мозокот на детето и ја подобрува неговата целокупна здравствена состојба.

Витамините А, Ц, и Д придонесуваат за нормална функција на имуниот систем. DHA придонесува за нормална функција на мозокот, а фолната киселина придонесува за нормално создавање на крвни елементи.

Рибиното масло во производите на HealthAid потекнува од најчистите мориња и практично е незагадено.

 

Што содржи Kidz Omega Liquid:

Во 10мл се содржани:

Активна супстанција: концентрат од рибино масло 2043мг (каде произлегува EPA 400мг и DHA 300мг, концентрат од диви јагодести овошја 1110мг (кој обезбедува 30mg антоцијанини; еднакво на 60g свежи црвени јагодести овошја), витамин Ц 25мг(аскорбинска киселина), витамин Е 25мг (д-алфа токоферол), витамин А 800µг(ретинил палмитат), витамин Д3 10µг (холекалциферол), фолна киселина 200µг.

 

Помошни супстанции: засилувач на арома (концентриран сок од ананас, пире од манго, концентриран сок од портокал, пире од банана, природен вкус на ананас, природен вкус на ванила), емулгатор (пченкарен скроб, фруктоза, алгинат, гума акација), агенс за зголемување на волуменот (вода, сончогледово масло), антиоксидант (природни мешани токофероли), природен конзерванс (калиев сорбат).

 • Придонесува за нормално функционирање на мозокот и генерално функционирање на нервниот систем.
 • Помага за одржување на нормалниот вид.
 • Придонесува за здраво функционирање на срцето.
 • Помага при нормално создавање на крвта.
 • Придонесува за здраво функционирање на имунолошкиот систем.
 • Помага за подигнување на нивоата на енергија.
 • Придонесува за правилен раст и развојот.
 • Го одржува здравјето на коските, непцата и забите.
 • Придонесува за нормално создавање на колаген за нормално функционирање на ‘рскавицата, крвните садови и кожата.
 • Го одржува здравото функционирање на мускулите.
 • Ги штити клетките во телото од оксидативен стрес.
 • Ги одржува нормалните нивоа на калциум во крвта.
 • За деца, како помош за нервниот систем и здравото функционирање на мозокот.
 • За деца кои имаат активен стил на живот.
 • За деца на кои им недостасува фокус и концентрација.
 • За деца кои не добиваат доволно хранливи материи од нивната исхрана како резултат на несоодветни навики за хранење.
 • За деца со загрозен имунолошк систем.
 • Кај деца за одржување на здравиот раст и развој.
 • Деца кои се чувствуваат изморено и исцрпено.

 

Претпазливост: не се препорачува за хемофиличари. Пред употреба советувајте се со лекар доколку употребувате анти коагуланти.

 

Алергени информации:

Овој производ содржи рибино масло и соја.

Не содржат квасец, глутен, пченица, млечни состојки, сол, вештачки бои, конзерванси и ароми

Деца од 1-12 години: две кафени лажички (10ml) дневно. Да не се пречекорува препорачаната дневна доза освен доколку тоа не е препорачано од соодветно квалификувано лице.

Да не се надминува препорачаната дневна доза, освен ако не е поинаку советувано од соодветно квалифику­ва­но лице.

3 reviews for KidzOmega Liquid 200ml

 1. 5 out of 5

  Одличен

 2. 5 out of 5

  Одличен

 3. 5 out of 5

  Го користиме уште од 4та година, одличен е


Add a review